Co je blockchain? Jak fungují blockchainy

Blockchain je typ digitální římsy, která vytváří spojené bloky dat pro záznam transakcí. Pochopení toho, jak blockchain funguje, vám může pomoci porozumět mnoha aplikacím technologie blockchain, jako je nákup a prodej kryptoměn nebo NFT.

Co je blockchain?

Blockchain je databáze, která využívá technologii distribuované účetní knihy (DLT) k uchovávání záznamů o úhrnech a transakcích kryptoměn pomocí vzájemně propojených datových bloků. Tyto „bloky“ jsou spojeny nebo „řetězeny“ dohromady v chronologickém pořadí.

Nejběžnější aplikace pro blockchainové systémy jsou digitální měna a evidence transakcí. Na rozdíl od tradiční měny neexistuje žádný centrální orgán, který by dohlížel na blockchain. Jedná se o distribuovanou účetní knihu, kterou mohou zobrazit všichni uživatelé kryptoměn. Procesy „ Proof of work“ nebo „proof of stake“ v tomto systému pomáhají vytvářet nové bloky a ověřovat transakce.

Blockchain a kryptoměna

V roce 2008 založil Satoshi Nakamoto Bitcoin (BTC), první kryptoměnu, a představil světu technologii blockchain. Bitcoin zůstává největší kryptoměnou, ale dnes jsou na trhu tisíce různých kryptoměn, včetně měn Ethereum a Litecoin.

Trh s kryptoměnami inspiroval vzestup online brokerů, jako je Coinbase, kteří vám umožňují nakupovat různé typy kryptoměn. Nyní existuje mnoho různých typů blockchainů, které lidé používají ke všemu, od ukládání zdravotních záznamů až po monitorování celé sítě dodavatelského řetězce společnosti .

Jak funguje blockchain?

Blockchain funguje jako typ účetní knihy rozptýlené mezi uzly sítě peer-to-peer. Decentralizovaná síť ukládá informace v blockchainu, jako jsou transakce s kryptoměnami, digitálně. Skupiny nebo „bloky“ informací se spojují a vytvářejí řetězce záznamů.

Kryptografické kódy neboli „haše“ spojují bloky dohromady, takže jsou pro hackery neproniknutelné. Tyto hashe jsou velmi podobné bezpečnému heslu – pro uživatele je snadné je vytvořit, ale pro cizince je téměř nemožné je uhodnout. Každý blok bude zaznamenávat transakce, dokud nedosáhne své datové kapacity, a poté se vytvoří nový blok, který se připojí k předchozímu bloku.

Existuje mnoho různých způsobů, jak používat blockchain. Můžete například hostovat soukromý blockchain nebo povolený blockchain se soukromým klíčem pro použití pouze vašimi zaměstnanci nebo investory. Můžete také vytvořit veřejný blockchain, ke kterému se může připojit kdokoli a přispět tak do ekosystému nebo se podílet na směně měn nebo aktiv.

Jak se blockchainy používají?

Blockchainové aplikace zahrnují ty ze světů:

  • Kryptoměna : Měna založená na blockchainu umožňuje uživatelům obchodovat s digitálními měnami a utrácet je jako měnu v reálném světě. Vytváření měny na bitcoinovém blockchainu vyžaduje značný výpočetní výkon a zahrnuje řešení pokročilých algoritmů. Blockchainová platforma zaznamenává nové transakce s časovým razítkem, aby se zabránilo špatným aktérům ve dvojím utrácení měny nebo manipulaci s měnou, kterou uživatelé ukládají do zabezpečených digitálních peněženek. Mnoho poskytovatelů finančních služeb a finančních institucí přijalo blockchain k zabezpečení bitcoinových transakcí ve prospěch kreditních karet nebo amerického dolaru.
  • Nezaměnitelné tokeny (NFT) : Typ digitálního aktiva (například digitální umělecké dílo), NFT je aktivum na blockchainu, které si uživatel může zaznamenat jako svůj majetek. Osoba si může koupit digitální aktivum pomocí kryptoměny a nárokovat si vlastnictví.
  • Decentralizované autonomní organizace (DAO) : Decentralizovaná autonomní organizace je společnost vlastněná členem, která je demokracií bez centrálního vedení. Kód DAO je chytrá smlouva, typ blockchainové technologie, která autonomně prosazuje předem určený soubor pravidel. Na rozdíl od tradiční organizace nemá DAO žádné prostředníky, je zcela anonymní a má decentralizované finance, které nikdo nekontroluje. Místo toho členové investují do podnikání pomocí kryptotokenů, které jim také dávají hlasovací právo k rozhodování za organizaci.

3 Výhody blockchainů

Některé výhody blockchainu zahrnují:

1. Škálovatelnost : Blockchain je nekonečně škálovatelný jako úložné centrum pro vedení záznamů.

2. Bezpečnost : Decentralizovaná povaha blockchainové sítě a použití kryptografie udržují blockchain bezpečný jako digitální účetní kniha.

3. Transparentnost : Vzhledem k tomu, že každá akce na blockchainu je veřejným záznamem, kdokoli může k těmto záznamům přistupovat, aby zjistil, kdo co udělal. Open source povaha blockchainů je činí méně náchylnými k manipulaci.

3 Nevýhody blockchainů

Mezi nevýhody blockchainu patří:

1. Regulace : Protože jsou blockchainy decentralizované, je obtížné je řídit nebo regulovat. Časem by se vlády a organizace mohly pokusit zavést více omezení na blockchainové aktivity.

2. Rychlost : Blockchain je nekonečně škálovatelný; má však omezení, pokud jde o rychlost. Přidání nového bloku do blockchainu může trvat až deset minut a blockchain nedokáže spravovat velké množství transakcí současně.

3. Technologické požadavky : Hardware a software potřebný k údržbě blockchainu je drahý a složitý. Ověření transakce může být nákladné pro společnosti nebo jednotlivce, kteří chtějí do technologie investovat.