Kapitálové trhy zahrnují všechny sféry, ve kterých kupující a prodávající směňují měny a finanční cenné papíry, včetně devizového trhu, akciového trhu a trhu dluhopisů. Seznamte se s významem finančních trhů v globální ekonomice.
Co jsou finanční trhy?
Finanční trhy obecně označují jakékoli osobní nebo online tržiště, kde si kupující a prodávající vyměňují finanční aktiva. Například newyorská burza na Wall Street je prominentním peněžním trhem s denní výměnou bilionů dolarů. NYSE má fyzické umístění, ale funguje také online.
Finanční trhy a další finanční instituce kótují aktiva na regulovaných burzách nebo mimoburzovních trzích. V makroekonomii je hladké obchodování s finančními nástroji zásadní pro zdraví a regulaci volného trhu . Pokud trhy klesnou, krátkodobé dopady mohou zahrnovat nárůst nezaměstnanosti , nárůst dluhů na kreditních kartách, recesi a může následovat výraznější deprese nebo globální finanční krize.
Obchodování s digitálními aktivy online je stále populárnější, zejména na trhu s kryptoměnami , kde kupující a prodávající mohou vyměnit bitcoiny za krypto částky, dolary nebo jiné měny.
5 Typy finančních trhů
Existuje mnoho různých typů finančních trhů, včetně:
1. Trhy dluhopisů : Dluhopisy jsou finanční cenné papíry. Investoři půjčují peníze jako dluhopisy na předem stanovenou dobu za konkrétní úrokovou sazbu. Dluhopisy spojují věřitele a dlužníka a zajišťují, že dlužník rozumí termínu půjčených prostředků a jejich částkám a intervalům splácení. Věřitelé určují nové emise mimo jiné na základě úrokových sazeb, výpůjční doby a kreditního skóre klienta. Federální rezervní systém neboli Fed je centrální bankovní systém v USA. Fed nakupuje dluhopisy, aby zvýšil peněžní zásobu ekonomiky.
2. Komoditní trh : Výměna fyzického zboží probíhá na komoditních trzích, které často existují v zemědělských odvětvích. Zboží může zahrnovat tvrdé komodity, jako jsou drahé kovy, zemní plyn a hospodářská zvířata, nebo měkké komodity, jako je bavlna, cukr a káva. I když pro tento obchod mohou existovat fyzické základny, většina se odehrává na derivátových trzích (online) – ty se spoléhají na spotové komodity jako podkladová aktiva.
3. Peněžní trhy : Peněžní trhy, které podporují významné krátkodobé ROI, které jsou vysoce likvidní a bezpečné, se obvykle skládají z velkoobjemových obchodů mezi jednotlivci a korporacemi; lidé se však mohou zúčastnit také nákupem finančních produktů, jako jsou krátkodobé depozitní certifikáty, fondy obchodované na burze (ETF), obecní dluhopisy nebo americké státní pokladniční poukázky.
4. OTC trh : OTC trhy, známé také jako mimoburzovní trhy, nabízejí online obchodování. Brokeři se na těchto trzích obecně neangažují, a protože operují pouze online, musí dodržovat menší regulaci. To může vést k neprůhlednějšímu systému s menší likviditou; některé trhy s deriváty však budou fungovat pouze na OTC trhu, což z něj udělá živou a potřebnou finanční instituci.
5. Burza cenných papírů : Jedna z nejviditelnějších forem finančních trhů, akciový trh nebo akciový trh, usnadňuje nákup a prodej akcií veřejných společností. Společnosti, které chtějí vstoupit na burzu, nejprve získají peníze prostřednictvím primární veřejné nabídky (IPO), prvního cenového bodu akcií, před obchodováním na sekundárním trhu. Na akciových trzích jsou makléři zprostředkovateli třetích stran, kteří radí spekulantům o prodeji a nákupu s cílem vydělat klientům peníze prostřednictvím výplat dividend. Ceny akcií rostou a klesají s inflací , makroekonomickým stavem země a finančním úspěchem společnosti.
Co dělají finanční trhy?
Jednou z primárních funkcí finančních trhů je sloužit jako systém pro alokaci aktiv v ekonomice. Volný trh znamená, že společnosti mohou určovat tržní cenu svých aktiv na základě výkonnosti a vnímání značky. To vyzývá globální hráče – emitenty, investiční banky a věřitele – aby nakupovali a spolupracovali s částmi společnosti (akciemi) a sledovali burzy cenných papírů , jako je NASDAQ, aby hledali nejlepší hodnotu pro své nákupy.
Dalším klíčovým informátorem je Dow Jones, který funguje jako index nebo průmyslový průměr pro vysoce výkonné společnosti, aby zjistil, jak denní peněžní toky označují výkonnost a růst trhu. Bez trhů by se možnosti růstu zmenšily, protože tyto trhy jsou nástrojem obchodu, obchodu a investic.
Jak fungují finanční trhy?
Finanční trhy spojují kupující a prodávající, aby mezi sebou obchodovali. To může zahrnovat domácí a devizové trhy (forex). Směnné kurzy se mohou značně lišit a regulace a struktury se mohou lišit trh od trhu, ale zastřešujícím cílem je poskytnout prostor pro volný a otevřený trh. Stav finančního trhu ovlivňuje mnoho vnějších faktorů, jako je nezaměstnanost, úrokové sazby a množství peněz, které mají lidé na svých spořicích účtech.
Noví jedinci na trhu obvykle investují do společností se zdravým finančním zázemím, aby v průběhu času vydělali peníze. Mimo trh mohou jednotlivci nakupovat a investovat do nemovitostí . Ekonomové studují povahu trhu a jak se mění v čase.
Před provedením finanční investice
Všechny investice a investiční strategie s sebou nesou přirozená rizika a představují potenciální finanční ztrátu nebo znehodnocení aktiv. Informace v tomto článku jsou určeny pouze pro vzdělávací, informační a referenční účely. Před přijetím jakýchkoli finančních závazků se poraďte s profesionálním investičním poradcem.