Holistické myšlení: definice a tipy

Když se naučíte myslet holisticky, získáte cennou dovednost, která může využít vše od vašeho společenského života až po vaši profesní kariéru. Přečtěte si více o holistickém myšlení.

Co je holistické myšlení?

Holistické myšlení je kognitivní styl, který se zaměřuje na kontext situace a vztahy mezi nesourodými prvky této situace. Holistické myšlení je často přirovnáváno k lineárnímu myšlení nebo analytickému myšlení.

3 prvky holistického myšlení

Zde jsou tři prvky, které definují holistické myšlení:

1. Zkoumání : Holističtí myslitelé tráví čas sledováním svých myšlenek průzkumným způsobem, místo aby se jednoduše snažili najít odpověď a jít dál.

2. Perspektiva : Holistické myšlení znamená dívat se na věci z různých úhlů a pečlivě zvažovat své možnosti, než se rozhodnete.

3. Měřítko : Holističtí myslitelé mají tendenci brát v úvahu „velký obrázek“ a brání se nechat se zatáhnout do menších detailů.

Holistické vs. lineární myšlení: Jaký je rozdíl?

Existují dvě hlavní kategorie myšlení: holistické a lineární. I když jsou obě užitečné, každá funguje nejlépe za jiných okolností.

  • Holistické myšlení : Holistické myšlení má svůj název od holismu – používá se ve filozofii k popisu způsobu myšlení o světě, který považuje části za neoddělitelné od celku a neexistující nezávisle. Holistické myšlení se hodí k flexibilitě, s tolerancí proti rozporům a paradoxům . Holistické myšlení vám umožňuje najít skryté korelace, které by lineární myslitelé mohli přehlédnout.
  • Lineární myšlení : Také známé jako analytické myšlení, lineární myšlení je více zaměřeno na výsledky než holistické myšlení. Lineární nebo analytickí myslitelé bývají logičtí a racionální a mohou považovat části odděleně od celku, jako nezávislé objekty. Lineární myšlení je často rychlejší než holistické myšlení. Stejně jako u kritického myšlení klade důraz na logickou analýzu. Lineární myslitelé často snáze vybírají ze široké škály možností, zvláště když existují jasné hodnoty pro správné nebo nesprávné, pravdivé nebo nepravdivé.

Jak myslet holisticky: 4 tipy

Holistické myšlení není pro každého přirozené, ale je to dovednost, kterou se můžete naučit. Zde je několik tipů, jak myslet komplexněji:

1. Zvažte alternativy . Holistické myšlení vám pomůže zvážit další úhly pohledu. Když rozšíříte svou perspektivu, můžete se stát citlivějšími na jemnosti diferenciace: jak dokážete konstruktivně využít různé aspekty situace, jak se prvky, které se zdají nepodstatné nebo nepodstatné, mohou propojit s jinými, zdánlivě důležitějšími prvky.

2. Mějte na paměti svůj cíl . Soustřeďte se na celkový obraz, zejména při řešení problémů. Jedním z principů holistického myšlení je, že mnoho věcí, které vypadají jako protiklady, ve skutečnosti sdílí spojení. Tento vztah, známý jako dialektika, vám může pomoci vidět, jak může místo konfliktu sloužit jako příležitost k růstu.

3. Relax . Zpomalte a uvolněte se. Tento holistický přístup může být v rozporu s instinkty analytických myslitelů, ale umožňuje vám udržet si tempo a přijímat více podnětů ze světa kolem vás. Spíše než hledat nejrychlejší způsob, jak dokončit úkol, zhodnoťte situaci obecně dříve, než podniknete nějakou akci.

4. Odolejte pokušení snížit . Holistická perspektiva není redukcionistická. Místo toho, abyste něco rozebírali na jednotlivé části, podívejte se na propojenost všech jednotlivých objektů, které spolupracují. I když jsou některé kategorické rozdíly v pořádku, zmírněte svůj redukcionismus tím, že budete mít vždy na paměti, jak se jednotlivé kusy propojují.