5 příznaků, že jste workoholik

Workoholici vykazují nezdravou závislost na práci a jsou náchylní k syndromu vyhoření, oslabenému duševnímu zdraví a nejasnější rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Přečtěte si o známkách workoholismu a o tom, jak vás může ovlivnit.

Co je workoholik?

Workoholik je někdo, kdo upřednostňuje pracovní výkon před jinými aspekty života. Workoholik vloží nadměrné množství času do svého pracovního plánu a stráví ve svém pracovním prostředí mnohem více než očekávaný počet hodin. Z takových pracovníků často vyzařuje neukojitelná potřeba být napřed před svými spolupracovníky a věnují dlouhé hodiny tomu, aby prokázali svou oddanost práci, i když tato intenzivní práce může v konečném důsledku poškodit osobní i pracovní život.

Workoholismus je závislost na chování. Psychoterapeuti mohou pracovat s workoholiky na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a programy jako Workoholics Anonymous mohou poskytnout podporu a snížit recidivu.

Workoholismus vs. pracovní nasazení: Jaký je rozdíl?

Workoholismus a pracovní angažovanost jsou v profesionálním prostředí dvě odlišné myšlenky. Workoholismus znamená upřednostňovat práci před vším ostatním, často jako zdržování se a nošení práce domů o víkendech a placené dovolené. Workoholik bude vinen z přepracování, což může negativně ovlivnit jeho vztahy s blízkými.

Pracovní nasazení však můžete definovat jako oddanost své práci, ale to neznamená přehnanou práci. Pro takové pracovníky je spokojenost s prací stejně klíčová jako mezilidské vztahy v kanceláři, budování komunity a zdravá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem . Ti, kteří praktikují pracovní nasazení, se zapojí do mimoškolních pracovních aktivit a projeví svědomitost a lásku ke svému povolání, ale tito dříči budou praktikovat i péči o sebe.

5 příznaků workoholika

Workoholické tendence zahrnují:

1. Zvyk nosit si práci domů : Workoholici si po práci nosí kancelářské notebooky domů a upřednostňují svůj profesní život před osobním. Vzdálení pracovníci mohou prodloužit pracovní den daleko za běžnou pracovní dobu.

2. Zanedbávání blízkých : Přátelé, rodinní příslušníci a další blízcí budou pro pracovní život workoholika druhořadí, což povede k napjatým vztahům.

3. Perfekcionismus : Workoholici mohou být obsedantně-kompulzivní perfekcionisté , kteří tráví více času, než je nutné, aby dokončili konkrétní projekt, aby zajistili, že bude perfektní. Mohou se rozčílit, pokud kolega zjistí chybu v jejich práci. Z tohoto důvodu nemusí být workoholici silnými spolupracovníky ve skupinovém prostředí.

4. Zůstat pozdě : Každý musí tu a tam zůstat pozdě, ale workoholici si z toho udělají obvyklou praxi, zdrží se dlouho po plánovaném ukončení a odfouknou osobní závazky pracovat více. Budou mít delší pracovní dobu a je méně pravděpodobné, že si budou brát volno .

5. Mluvit o ničem jiném než o práci : Osobnostní rysy workoholiků se budou točit kolem práce. Budou mít problém najít něco jiného, ​​o čem by mohli mluvit v kanceláři i mimo ni.

3 nepříznivé účinky workoholika

Workoholik může způsobit zdravotní problémy a negativní důsledky v osobním životě. Zvažte negativní účinky workoholismu:

1. Vztahy : Věnováním veškerého svého času práci mohou workoholici zničit osobní vztahy; to může vést ke snížení sebevědomí v jejich osobním životě, což způsobí, že dotyčný vloží veškerou svou energii do své profesionální práce.

2. Kvalita spánku : Zůstat pozdě a přijít do kanceláře brzy může vést ke spánkovému dluhu , což má dopad na fyzické zdraví a celkovou pohodu. Časem to může vést k vyhoření .

3. Stres : Workoholici budou zažívat pocity viny, pokud nepracují, což může vést ke stresu a vysokému krevnímu tlaku.